Schizofrénia v rodine architekta alebo padne hotel Junior?

Autor: Miroslav Budinský | 4.6.2012 o 22:18 | (upravené 4.6.2012 o 22:49) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1752x

Ona, uznávaná teoretička architektúry. On uznávaný architekt a odborník. Ona bojuje za vyhlásenie budovy starého Prioru a hotela Kyjev v Bratislave za národnú kultúrnu pamiatku. On bojuje za zbúranie stavby hotela Junior pri Štrkoveckom jazere  v Bratislave.

Hotel JuniorHotel JuniorHotel Junior

 

Pýtate sa čo majú spomínané osoby spoločné? Na prvý pohľad si poviete, že ich okrem architektúry spájať nič nemôže,  lebo konajú v prudkom rozpore vo svojich činoch. Ale predsalen sa niečo nájde a to niečo je prozaicky jednoduché. Henrieta a Peter Moravčíkovci sú manželia. A teraz sa možno pýtate čo majú obe spomínané stavby spločné. Budova  Prioru, súčasť komplexu na Kamennom námestí od architekta Matušíka dostala od Spolku architektov v roku 1970 prestížnu cenu Dušana Jurkoviča. Budova hotela Junior pri Štrkoveckom jazere trojice architektov Bytrický, Slameň, Somora dostala od Spolku architektov v roku 1982 prestížnu cenu Dušana Jurkoviča.

Nepochopiteľné je však selektívne mlčanie prodekanky architektúry na STU Henriety Moravčíkovej a jej združenie DOCOMOMO v súvislosti s búraním hotela Junior nesúceho Jurkovičovu cenu za architektúru. Na jednej strane burcuje verejnú mienku, spisuje petície a dojímavo sa bije  za Matušíkov objekt, ktorý sa nápadne až do detailov podobá na hotel Radisson v Kodani. Na druhej strane ani ona a ani DOCOMOMO, ktoré má vo svojej náplni ochranu architektonických pamiatok 20. storočia, nepohne pre  záchranu cennej, originálnej  architektúry ani prstom.

Pýtam sa prečo?  Pokiaľ je to kvôli solidarite k manželovi a jeho mocným investorom v podobe veľkopodnikateľov Fiľa a Poóra, tak je to falošné, neúprimné, neobjektívne predovšetký v prezentovaných názoroch.  Pokiaľ je to kvôli tomu, že ich zaujímajú len mediálne atraktívne budovy, tak je to bezohľadné a neúctivé k autorom ocenenej stavby.  Jedno však možno s určitosťou tvrdiť už dnes. Takýto postoj na dôveryhodnosti  vyššie citovaným osobá a subjektom určite nepridá. Rovnako visí veľký otáznik nad úprimnosťou motivácie pri obhajobe  ktorejkoľvek inej stavby v budúcnosti.

Mimochodom ponúkam dva zaujímavé názory na spomínané objekty:

Komplex na Kamennom námestí

“Hotel Kyjev je po moste SNP asi najkontroverznejšia stavba v Bratislave. Je krásna, ale zlá. Monumentálna a elegantná stavba je zahľadená sama do seba, do svojej abstraktnej geometrickej estetiky. Pramálo však myslí na svoje okolie, na jeho mierku, na okolitú zástavbu, na mierku priestorov, ktoré okolo seba vytvára. Pre chodca idúceho okolo je celý komplex skôr nepríjemným zážitkom, ktorému je lepšie sa vyhnúť lebo generuje množstvo hluchých priestorov bez identity.

http://igorlichy.blog.sme.sk/c/281018/Sudruzky-a-sudruhovia-vekslacia-a-opiti-Anglicania.html#ixzz1wXXDwJ6e

Hotel Junior – Štrkovecké jazero

“Treba povedať, že architektúra hotela vôbec nie je zlou architektúrou, naopak ide o kvalitnú stavbu s primeraným a pasentným objemom a citlivou mierkou. Keď si pozriete pohľad z juhozápadného brehu na hotel a nové susediace stavby, zaiste mi dáte za pravdu. Línia platne posadenej nad hladinou jazera a na nej postavené vertikálne a horizontálne objemy stavby patria k rozhodujúcim kvalitatívnym prvkom riešenia Bystrického architektúry.“

http://www.urbion.sk/moj-nazor-o-planovanej-vystavbe-pri-strkoveckom-jazere-v-bratislave-2/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?